0902 203 470 , 0915 854 943 , 0948 850 081 info@vasesnynasereality.sk

Hypotekárny úver je často jedinou formou dlhu, ktorú je väčšina ľudí ochotná prijať. Niektorí však na túto pôžičku nazerajú  ružovými okuliarmi a myslia si, že dostanú niekoľko desiatok tisíc na počkanie a bez práce. Lenže tak to nie je. Poďme sa spoločne pozrieť na 5 najčastejších mýtov, ktoré sa okolo hypotekárnych úverov objavujú.

Mýtus č. 1: AJ S PRÁZDNOU PEŇAŽENKOU DOSTANEM KOĽKO CHCEM

Žiadať o hypotéku bez akýchkoľvek úspor? Teraz už to nie je možné a predovšetkým, nie je to ani zodpovedné. Ak sa zadĺžíte, je dobré mať finančnú rezervu. Prečo? Pre situácie, ktoré život prinesie a človek s nimi nepočíta. Pri plánovanej kúpe nehnuteľnosti je nutné počítať s tým, že Vám banka môže ponúknuť len určité percento z kúpnej ceny nehnuteľnosti. V súčasnosti sú najčastejšie schvalované úvery na bývanie do výšky maximálne 80 percent z kúpnej ceny / hodnoty nehnuteľnosti. Klienti, ktorí nie sú na túto situáciu pripravení, musia na dofinancovanie kúpy využívať iné formy financovania – spotrebné úvery alebo stavebné úvery, čo Váš mesačný výdavok na splátky úverov ešte viac navýši. 

 

Mýtus č. 2: SCHVÁLENIE HYPOTÉKY UŽ JE LEN FORMALITA

Predstava, že prídete na prepážku banky, požiadate si o hypotéku a za pol hodinky odchádzate s tučným balíkom peňazí vo vrecku, je pomerne utopistická. Než vám banka požičia peniaze, predchádza tomu veľa papierovania, dokumentovania, dokladovanie  príjmov, odhady hodnoty nehnuteľnosti. Tento proces môže trvať týždeň, ale aj pár mesiacov. 

 

Mýtus č. 3: ČO NAJSKÔR TO SPLATÍM A UŠETRÍM

Čím skôr je dlh splatený, tým menej zaplatíte na úrokoch. Ovšem tým vyššiu budete mať aj mesačnú splátku. Pokiaľ máte dostatočný príjem, nie je to žiadny problém, ale iná situácia nastáva vo chvíli, keď Vám po odpočítaní Vašich výdavkov zostane na účte čiastka, ktorá nepokrýva Vaše ďalšie potreby. Preto je vhodné premyslieť si, či  dobu splatnosti trochu natiahnuť a zvlášť si vytvoriť rezervu, ktorá bude slúžiť na predčasné splatenie úveru alebo ako pomoc pri nepredvídaných životných udalostiach.  Úver na bývanie je produkt, ktorý si časom viete prispôsobiť k svojim potrebám. Vždy ale pri akejkoľvek plánovanej alebo neplánovanej zmene oslovte svojho finančného poradcu. Ten Vám zistí, či krok, ktorý plánujete spraviť je pre Vás výhodný alebo nevýhodný.  

 

Mýtus č. 4: PREDAJNÁ CENA = ODHADOVANÁ CENA

Mnoho ľudí sa domnieva, že im banka požičia toľko, koľko zaplatí predávajúcemu nehnuteľnosti. Ale tak to nie je. Banka sa môže riadiť kúpnou cenou, za ktorú ste nehnuteľnosť zaobstarali, ale  riadi sa aj profesionálnym odhadom hodnoty nehnuteľnosti – znalecký posudkom alebo internou hodnotou. A tá sa môže často líšiť až o niekoľko tisíc eur, či už do plusu alebo do mínusu v porovnaní s kúpnou cenou. V prípade, že zistiíte, že odhad hodnoty nehnuteľnosti je nižší ako kúpna cena za ňu určená, môže to byť veľmi nepríjemná situácia, hlavne pokiaľ ste už zložili rezervačný poplatok. Preto je pre Vás výhodnejšie si dať nehnuteľnosť ohodnotiť skôr, ako zložíte finančné prostriedky, poprípade osloviť odborníka, ktorý Vám vie zhruba načrtnúť, ako sa bude hodnota nehnuteľnosti v danej lokalite pohybovať. 

 

Mýtus č. 5: VŠETKO SI ZARIADIM A OBEHÁM SÁM

Je to tiež možný variant, ale pripravte si veľa dní dovolenky. Podpisom úverovej zmluvy proces zďaleka nekončí, ale je potrebné zariadiť veľa ďalších vecí, ako je napríklad poistenie, zapísanie nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností, dôsledná kontrola všetkých zmlúv, úschova peňazí …

 

Ak predávate alebo kupujete nehnuteľnosť, vyberte si profesionála, ktorý Vám rád poradí so všetkým potrebným a uľahčí Vám Vašu cestu k novému bývaniu.